Natřete to!

Mícháme barvy na dřevo na počkání

Zjistit víc

Vyzkoušejte vzorky barev

Jaký je rozdíl mezi krycí barvou a lazurou?

Podle průhlednosti se rozdělují nátěry na dřevo následovně:

  • Krycí barvy vytváří jednotně zabarvený povrch, pod kterým struktura dřeva barevně neprosvítá. Nabízí velmi dobrou UV ochranu a představují tak velmi trvalý nátěr.
  • Lazury představují polotransparentní nátěr, pod kterým je struktura dřeva barevně znatelná. Lazury v tmavších odstínech jsou z pravidla trvalejší než světlejší, protože poskytují lepší UV ochranu.

Tloušťka nátěru zásadně ovlivňuje ochranu proti vlhkosti a redukuje působení přírodních vlivů na povrchovou úpravu. Uzavřený film na hoblovaném povrchu vytvoří nátěr až od tloušťky 20µm.

lazura x krycí barva

Druhy lazur

Rozlišení povrchové úpravy podle tloušťky nátěru:

  • Impregnační lazury a lazury nanášené v tenkých vrstvách (tloušťka nátěru 0 -ca. 20µm) netvoří žádný uzavřený film, naopak se do dřeva částečně vsakují. Poskytují minimální ochranu proti vlhkosti, proto se v důsledku působení povětrnostních vlivů tvoří ve dřevě trhliny. Nátěry netvořící ochranný film podléhají působení povětrnostních podmínek rovnoměrně, ale rychleji. Údržba a renovace probíhají obecně snadněji než u nátěrů tvořících ochranný film.
  • Lazury nanášené ve středně silných vrstvách (tloušťka nátěru ca. 20 - 60µm) tvoří uzavřený film, přičemž - v závislosti na výrobku - je dosaženo určité ochrany proti vlhkosti a redukována tvorba třísek. Nátěry tvořící ochranný film podléhají působení povětrnostních podmínek zpravidla pomaleji, ovšem co se týká mechanického poškození (např. trhliny, suky nebo krupobití), může pod nátěr zatéci voda. Tím je pak ochrana narušena a může docházet k odlupování.  U lazur může v těchto oblastech použití dojít k barevným změnám.
  • Lazury nanášené v silných vrstvách tvoří ochranný film o tloušťce více než 60µm. Při použití na dřevěné fasády nebo terasy vzniká riziko vytvoření hniloby, protože u trhlin (např. v okolí suků), konstrukčních spár neb poškození lazury může dojít k nahromadění vlhkosti. Tyto výrobky jsou vhodné pouze pro stavební díly, které drží rozměr (okenní rámy a venkovní dveře).Nezávisle na povrchové úpravě musí být dřevěné části staveb vystavené povětrnostním vlivům pravidelně udržovány. To zahrnuje např. periodické čištění terasového obložení ale i kontrolu veškerých nátěrů a péči o ně.

logo

Barvená smrková lať na zahradní lavičku upravená lazurou ADLER Lignovit Lasur v odstínu borovice.

608 404 088 Jsme vám k dispozici denně 8:00-22:00 hod.

Poradíme vám jak ošetřit dřevo

11 výdejních míst v České republice

Množstevní slevy pro věrné zákazníky

Speciální rabaty pro firmy a živnostníky

Ověřený zákazník před 8 dny

Pouze jsem si vyzvedávala balíček s Bony ,paní byla u předávání velice příjemná .

Ověřený zákazník před 18 dny

šíře sortimentu, cena

Ověřený zákazník před měsícem

rychlé vyřízení objednávky

Nahoru

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

© 2024 levne-barvy-laky.cz - Všechna práva vyhrazena