Natřete to!

Mícháme barvy na dřevo na počkání

Zjistit víc

Vyzkoušejte vzorky barev

Jak správně vybrat nátěr na dřevo?

Nátěry na dřevo v interiéru

Aby bylo dřevo v interiéru perfektně chráněno před mechanickými vlivy a jiným poškozením jako je voda nebo špína, jsou nabízeny laky, oleje nebo vosky. Přitom by měla být zohledněna struktura a barva dřeva.

Povrchová struktura může být ovlivněna podle dřeviny typem pórů (povrchová úprava, která nechává póry otevřené, resp. zavírá je) nebo také mechanickým opracováním (např. kartáčování nebo pískování). Buď je zachována přirozená barva dřeva nebo je barva upravena mořením či barevným nátěrem. Přitom zásadní roli ve vzhledu hraje "oživení dřeva" a stupeň lesku.

Výběr způsobu povrchové úpravy záleží především na oblasti použití a optických požadavcích obyvatel. Vedle toho je nutno dodržet také dostatečnou ochranu a zákonné předpisy (hledisko životního prostředí). Ve statické nenosné oblasti v interiéru nejsou nutné žádné ochranné prostředky proti napadení houbou a hmyzem.

nátěry na dřevo

Nátěry na dřevo v exteriéru

Neošetřené dřevo v exteriéru může díky bobtnání a sesychání tvořit trhliny. Přírodní barevný tón není již dávno podmínkou. To platí bez výjimky pro všechny dřeviny.

Působením přírodních vlivů (sluneční záření, srážky) dochází k odbourávání a vymývání dřevěné substance a v důsledku toho k zešednutí povrchu.

Tyto procesy ovšem u správně řešených konstrukcí nemají vliv na trvanlivost  resp. životnost dřevených stavebních dílů. Má-li být trvale zamezeno působení přírodních vlivů a zešednutí, lze povrch dřeva ochránit různými povrchovými úpravami. Ošetření povrchu pro dřevo v exteriéru splňuje následující funkce:

  • Barevný vzhled a stálobarevnost: na světle stabilní barevné pigmenty v laku a barvách umožňují docílit požadovaný barevný vzhled.  Můžete použít lazuru, nebo krycí barvu. Bezbarvé nátěry jsou pro dřevo v exteriéru vhodné pouze za určitých podmínek.
  • UV-ochrana:  Pigmenty a UV-pohlcovače tlumí dopad UV-záření na povrch dřeva. To zabraňuje odbourávání dřevěné substance.
  • Chemická ochrana dřeva:  Nátěry, které obsahují dostatečné množství účinných látek, zabraňují usazení mikroorganismů na povrchu dřeva.
  • Vlhkost dřeva:  Vrstva nátěru může redukovat přijímání dešťové vody a vzdušné vlhkosti a tím se sníží tvorba trhlin - to se týká hlavně řezných hran. Ochrana proti vlhkosti je v zásadě dána tloušťkou nátěru. Příliš silný nátěr není ovšem žádoucí, protože u trhlin (např. v oblasti suků), konstrukčních spár nebo poškození nátěru může dojít k nahromadění vlhkosti, které může vést ke vzniku hniloby.
  • Fyzikální ochrana: Vrstva nátěru chrání dřevo před zašpiněním a určitým mechanickým poškozením (např. krupobitím), čímž je zabráněno erozi dřevěné substance. U terasového dřeva dochází navíc ještě ke zvýšenému mechanickému zatížení díky pohybu po terase. Doporučujeme ošetřit terasovým olejem.

logo

608 404 088 Jsme vám k dispozici denně 8:00-22:00 hod.

Poradíme vám jak ošetřit dřevo

11 výdejních míst v České republice

Množstevní slevy pro věrné zákazníky

Speciální rabaty pro firmy a živnostníky

Ověřený zákazník před měsícem

Mohl jsem si vyzvednou v době kdy jsem měl čas.

Ověřený zákazník před 3 měsíci

Rychlost
Odborné poradenstvi

Ověřený zákazník před 4 měsíci

rychlost dodání

Nahoru

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

© 2023 levne-barvy-laky.cz - Všechna práva vyhrazena