Natřete to!

Mícháme barvy na dřevo na počkání

Zjistit víc

Vyzkoušejte vzorky barev

Jak a čím natřít dřevěný plot jako profesionál

Stavíte nový plot z dřevěných latěk? Pak správně tušíte, že jim musíte dopřát péči. A to ještě před tím, než je smontujete. Dřevo je nádherný materiál, který ale pořád pracuje. A tak pro vás máme kompletní návod, jak a čím natřít plot, abyste dosáhli profesionálního výsledku. Prodloužíte tak životnost dřeva a renovaci oddálíte klidně i o několik let.

Čím plot natřít?

Na výběr máte ze dvou hlavních možností:

 • Lazura – nechá vyniknout strukturu dřeva.
 • Krycí barva – vytvoří jednotnou barvu a strukturu dřeva překryje.

Rozdílů je mezi nimi více, to už ale záleží na konkrétním typu produktu. Platí, že syntetické barvy lépe přilnou a s vodou ředitelnými se zase lépe pracuje.

Tímto základním nátěrem to ale nekončí. Myslet musíte i na impregnaci a konečnou ochranu. Celkem by měl postup sestávat ze tří kroků:

 1. Impregnace dřeva – chrání dřevo proti houbám, plísním, hmyzu a modrání.
 2. Základní nátěr (barva nebo lazura) – základní úprava dřevěného povrchu, ať už je barevná nebo bezbarvá.
 3. Konečný nátěr – chrání dřevo proti venkovním vlivům a UV záření.

Ale nebojte, nebudete potřebovat tři různé produkty. Dnes už jsou na trhu nátěry 2v1 nebo i 3v1. Vystačit si tak můžete i s jediným produktem a plot bude perfektně chráněný.

Čím doporučujeme plot natřít?

 • Adler Pullex 3in1 - Lasur – lazura 3v1, funguje jako impregnace, základní nátěr i konečná ochrana.
 • Remmers HK Lazura – další lazura 3v1, které navíc stačí pouhé dvě vrstvy.
 • Osmo Ochranná Olejová Lazura – lazura 2v1, funguje jako základní nátěr a konečná ochrana.
 • Lignovit Lasur – rychleschnoucí lazura, která zároveň slouží jako ochrana před houbami, plísněmi a zamodráním dřeva. Můžete ji aplikovat i stříkáním. My ji používáme k namáčení plotovek.
 • Tikkurila Valtti Plus Complete – poskytuje extra vysokou odolnost a velmi rychle schne.

TIP: Myslete i na ošetření řezných hran. Právě tam je dřevo nejchoulostivější a má sklony k bobtnání, praskání a vysoušení. Ochranným nátěrem speciálně určeným na řezné hrany dřeva prodloužíte životnost plotu. Použít můžete například REMMERS Ochranný nátěr příčných řezů.

Co si ještě na natírání plotu připravit?

Kromě materiálu na nátěr budete potřebovat taky plochý štětec. Pro lazury značky Adler doporučujeme štětce Adler, jinak můžete sáhnout po našich štětcích Artisan nebo štětcích ANZA.

No a nakonec nezapomeňte ještě na rukavice, abyste si zbytečně neumazali ruce barvou. Pokud je mít nebudete, barvu z rukou dostanete ředidlem na barvy.

Jak spočítat, kolik barvy budete na nátěr plotu potřebovat?

Spotřeba barvy nebo lazury záleží jednak na konkrétním produktu a taky na typu dřeva. Každé dřevo totiž jinak saje. U produktu by mělo být vždy uvedeno, na jak velkou plochu vystačí jeden litr. Může to být 10, ale i 18 m2/litr.

Při výpočtu pak postupujte takto:

 1. Vypočítejte celkovou plochu plotu. To znamená sečíst velikost povrchu všech stran jedné laťky a vynásobit celkovým počtem latěk.
 2. Výslednou hodnotu vynásobte počtem nátěrů, které budete potřebovat.
 3. Nakonec toto číslo vydělte údajem m²/l uvedeným na přípravku.

Raději počítejte s rezervou (nejlépe 10 %), neotevřený produkt by nemělo být problém s účtenkou vrátit zpátky do obchodu. Plot ale budete po každých třech až pěti letech natírat znovu, a tak si barvu nebo lazuru můžete klidně nechat do zásoby.

Na co myslet ještě před tím, než budete plot natírat

Materiál už jsme probrali a teď se ještě podíváme na několik důležitých věcí, které před samotnou akcí zvážit.

Máte dost času? Za jeden den plot nenatřete

Myslete na to, že mezi každou vrstvou nátěru budete několik hodin čekat, než zaschne. A ještě k tomu budete natírat nadvakrát – z každé strany. Některé rychleschnoucí lazury jsou připravené na další nátěr během několika hodin, většinou ale budete čekat 12–24 hodin.

Když to vynásobíte třemi vrstvami z obou stran, celý plot budete mít hotový za šest dnů. Je to tak, bohužel. Čas ale můžete výrazně zkrátit výběrem rychleschnoucí lazury nebo takové, které stačí jen dvě vrstvy.

Na čem budete plot natírat?

To je důležitá otázka. Abyste mohli natírat všechny laťky najednou, budete potřebovat hodně prostoru. Nejlépe se vám budou natírat, když je položíte na klasické pracovní kozy. Jinak můžete využít pracovní stůl nebo rozložit na rovné zemi plachtu a podložit dvěma laťkami, aby neležely celou svou plochou na zemi.

Zjistěte si předpověď počasí

Nemělo by určitě pršet, to je jasné. Podívejte se ale i na rychlost větru. Když bude moc foukat, na natřené dřevo se nalepí zvířený prach. Optimální není ani přímé slunce, nátěr pak příliš rychle zasychá. Ideální je nebe mírně pod mrakem a bezvětří.

Jak natřít plot: jdeme na to

Přípravu máme za sebou a můžeme se pustit do akce! Jak natřít plot jako profesionál? Pojďme se na to podívat krok za krokem:

 1. Dřevo je potřeba nejdříve důkladně očistit, aby nátěr pořádně a rovnoměrně vsáknul. Podle stavu dřeva použijte tlakovou pistoli a nechte důkladně proschnout, nebo povrch jemně zbruste  smirkovým papírem o zrnitosti 120 - 180.
 2. Laťky natírejte vždy ve směru vláken dřeva, aby nevznikly škaredé šmouhy.
 3. Jako první vrstva přijde impregnace dřeva, po zaschnutí není nutné přebroušení. Možná jste ale zvolili barvu nebo lazuru, která slouží jako impregnace i hlavní nátěr, a tak použijete jeden produkt na všechny nátěry.
 4. Až laťky natřete zepředu i ze stran, necháte je uschnout potřebný počet hodin. U rychleschnoucích lazur a barev to bude maximálně 6 hodin, jinak minimálně 12 hodin.
 5. Po zaschnutí uděláte mezibrus, laťky otočíte a stejným způsobem je natřete z druhé strany. A zase následuje schnutí a mezibrus.
 6. Stejným způsobem natřete laťky druhou vrstvou – buď zůstanete u produktu 3v1, nebo po impregnaci použijete klasickou lazuru nebo barvu. Natřete z jedné strany a z boků – necháte uschnout – mezibrus - nátěr z druhé strany – necháte uschnout - mezibrus.
 7. Nakonec přichází poslední ochranná vrstva, u které postupujete úplně stejně. Tentokrát již po zaschnutí nebrousíte.

Takhle vypadá základní postup. Všechno ale závisí na produktu/produktech, které jste si vybrali. Dobře se proto podívejte, jakou ochranu dřevu poskytují, jestli se musí kombinovat s jinými produkty a jak dlouho schnou. U některých lazur 3v1 dokonce stačí jen dva nátěry jedním a tím samým produktem. To je pak hotovo raz dva.

A co když renovujete starý plot?

Pak vás čeká práce navíc, protože je potřeba nejdříve odstranit veškerou starou barvu. S tím vám pomůže ruční drátěný kartáč. Nakonec povrch ještě dočistíte brusnou houbičkou a dřevo je připravené na nový nátěr. Jestli se barva na dřevě drží zuby nehty, pomůže vám odstraňovač nátěrů.

Stav plotu kontrolujte každý rok, ať vše podchytíte včas. Pak je obnova nátěru mnohem jednodušší.

608 404 088 Jsme vám k dispozici denně 8:00-22:00 hod.

Poradíme vám jak ošetřit dřevo

11 výdejních míst v České republice

Množstevní slevy pro věrné zákazníky

Speciální rabaty pro firmy a živnostníky

Ověřený zákazník před měsícem

Mohl jsem si vyzvednou v době kdy jsem měl čas.

Ověřený zákazník před 3 měsíci

Rychlost
Odborné poradenstvi

Ověřený zákazník před 4 měsíci

rychlost dodání

Nahoru

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

© 2023 levne-barvy-laky.cz - Všechna práva vyhrazena