Natřete to!

Mícháme barvy na dřevo na počkání

Zjistit víc

Vyzkoušejte vzorky barev

Čím natřít dřevo, když neznáte původ starého nátěru

Nátěr vašich dřevěných oken, dveří, plotu nebo fasády se loupe a dřevo pod ním zvětrává? Pak je nejvyšší čas na renovaci. No jo, ale co když nevím, čím byly původně natřeny? I tak pro vás máme řešení! Poradíme vám, jak obnovit krásu dřeva, když o jeho předchozí péči nemáte dostatek informací.

Co dělat, když neznáte původ starého nátěru

1. Renovace dřevěných oken a dveří

Při renovaci oken a dveří budete postupovat stejně. Nejdříve je potřeba odstranit starý nátěr. S tím vám pomůže Abbeizer Express nebo Abbeizer Spray – univerzální odstraňovač nátěrů. Vhodný je zejména v případě starých okenních nátěrů na vodní bázi, využít ho ale můžete na jakékoliv svislé plochy a rozměrově malé předměty. Kromě dřevěných oken a dveří tedy také nábytek, zábradlí nebo rámy.

Jak odstraňovač nátěrů ADLER Abbeizer použít?

1. Přípravek rovnoměrně naneste na dřevo.
2. Nechte asi 10 minut působit.
3. Za pomoci škrabky nebo brusného papíru nabobtnalý nátěr odstraňte.

 

Dřevo je potřeba zbrousit opravdu důkladně, abyste dosáhli rovnoměrně savého povrchu a následný nátěr dobře držel. Při broušení se držte směru dřevěných vláken a na finální vyhlazení použijte brusný papír se zrnitostí 100 až 120. Výsledný povrch by měl mít čistou jednotnou barvu a zdravý vzhled.

Pokud se vám povedlo starý nátěr zcela odstranit, následuje vrstva impregnace dřeva. Díky ní životnost dřeva mnohonásobně prodloužíte a spolehlivě ho ochráníte před veškerými vnějšími vlivy.

Co když se vám ale starý nátěr zcela odstranit nepovede? I to se může stát. V takovém případě místo impregnace použijte renovační barvu, která imituje čerstvé dřevo. Podklad barevně sjednotí a zajistí stejnou savost po celém jeho povrchu.

Po ošetření dřeva následuje lazura nebo barva

U vrchního nátěru máte dvě možnosti – lazuru, nebo krycí barvu. Pokud jste pro ošetření dřeva použili renovační barvu (původní nátěr se vám nepovedlo zcela odstranit), můžete volit jak lazuru, tak i krycí barvu.

Pokud jste původní nátěr zcela odstranili a dřevo ošetřili impregnací, můžete si také vybrat mezi lazurou a krycí barvou. Každá z nich má přitom odlišné vlastnosti.

Lazura:

  • Ochrání dřevěná okna a dveře před UV zářením, vodou a nepřízní počasí.
  • Zvýrazní přirozenost dřeva a jeho strukturu.
  • Renovace při dalším nátěru bude jednodušší.

Krycí barva:

  • Je mimořádně odolná vůči povětrnostním vlivům.
  • Nabízí široký výběr odstínů.
  • Vrstva barvy překryje strukturu dřeva.
  • Renovace po letech bude náročnější.

U nátěrů značky ADLER vám namícháme odstín přesně podle vašeho přání, případně vzorku, který si přinesete. Ve vámi zvoleném odstínu můžeme připravit jak lazuru, tak krycí barvu.

Odstíny mícháme na přání

A co s prasklinami?

Drobné trhlinky lazury ošetřete pomocí udržovacích sad na okna a dveře. V naší nabídce najdete udržovací sadu od značky ADLER nebo REMMERS. Ošetření udržovacími prostředky ale doporučujeme provádět preventivně jednou do roka. Prodloužíte tak životnost nátěru a oddálíte nutnost následné renovace.

V případě jiného povrchového nátěru nebo větších prasklin použijte na jejich vyplnění tmel. Nechte ho ztvrdnout, obruste a poté povrch natřete vybraným nátěrem na okna. V případě četných prasklin ale raději zvažte, zda by se vám nevyplatilo starý nátěr zcela odstranit a použít jako podklad impregnaci. Ta dřevo ochrání a zajistí dlouhotrvající krásu vrchního nátěru.

Přečtěte si, jak na údržbu dřevěných oken a co můžete stihnout ještě před zimou.

2. Renovace plotu

Stejně jako u oken a dveří, i při renovaci plotu je nejlepším řešením starou vrstvu barvy zcela obrousit. Jedině tak nový nátěr spolehlivě přilne k povrchu a bude maximálně účinný.

Zbavte dřevo nečistot a odstraňte starý odlupující se nátěr, především pak silnovrstvé lazury, které se mohou odlupovat i v několika vrstvách. Použít můžete brusný papír, brusku, horkovzdušnou pistoli nebo chemické odstraňovače starých nátěrů. V případě, že jste starý nátěr beze zbytku odstranili, použijte impregnaci.

Zobrazit impregnace na dřevěný plot

Pokud starý nátěr zcela brousit nebudete, odstraňte alespoň veškeré odlupující se části. Pak ale vynechte impregnaci. Ta je bohužel účinná pouze na čisté dřevěné povrchy.

Pro vrchní nátěr máte opět na výběr mezi lazurou a krycí barvou.

Lazura nechá vyniknout přirozenou strukturu dřeva, záleží však i na jejím odstínu a množství nátěrů (v případě lazury jsou ideální dvě vrstvy). Čím více nátěrů provedete, tím méně bude struktura dřeva výrazná. A čím je odstín lazury tmavší, tím lépe bude dřevo chráněno před UV zářením.

Pro nátěr plotu doporučujeme tyto tři typy lazur:

S krycí barvou zcela překryjete strukturu dřeva. Vybírat můžete z široké škály odstínů, počítejte ale s tím, že příští renovace plotu bude o něco náročnější.

Pro nátěr plotu doporučujeme tyto tři typy krycích barev:

Jak je to s vrstvením ředidlových a vodou ředitelných nátěrů?

Pokud byl plot původně natřený vodou ředitelnou barvou nebo lazurou, můžete na ni nanést ředidlový nátěr. Rozhodně ale ne naopak. Vodou ředitelná barva nebo lazura se na starý ředidlový nátěr neuchytí.

Když tedy opravdu nevíte, co bylo použito za původní nátěr, tak vždy zvolte ředidlový, ne vodou ředitelný. Jedním z řešení je také původní nátěr zcela odstranit, což je ideální postup. 

3. Renovace dřevěné fasády

U dřevěné fasády dochází nejčastěji ke dvěma situacím. První z nich je fasáda, která byla původně natřená olejem, to ale naposledy před několika lety. V takovém případě je nejlepším řešením povrch jemně zbrousit a pak teprve nanést novou vrstvu oleje. Jedině tak dřevo nátěr rovnoměrně vsákne a bude dostatečně chráněné.

Použít můžete:

Další situací bývá fasáda natřená tmavým nátěrem, kdy struktura dřeva není viditelná. Tento tmavý nátěr je nezbytné zcela odstranit až na původní hladký dřevěný podklad. Použijte k tomu mosazný drátěný kartáč a dřevo kartáčujte vždy po směru vláken.

Pokud si chcete ušetřit namáhavé ruční kartáčování velkých ploch, sáhněte po profesionálním kartáčovacím stroji. Následně srazte hrany brusným papírem o zrnitosti 60–100 a nakonec dřevo očistěte od veškerého prachu a nečistot.

Na takto důkladně obroušené dřevo naneste renovační béžovou barvu a následně lazuru nebo krycí barvu ve vámi vybraném odstínu.

Použít můžete:

Renovace dřevěné fasády

Čím důkladněji nátěr obnovíte, tím déle si užijete jeho krásu

Ne vždy máme samozřejmě dostatek času a energie na důkladnou renovaci. Odstranění všech starých vrstev nátěru je ale základem pro dlouhou životnost a krásu čerstvě natřeného dřeva. Pokud si s ním dáte tu práci a ještě o něj budete pravidelně pečovat, příští renovaci oddálíte na nedohledno. A váš dům bude v ulici jen zářit!

608 404 088 Jsme vám k dispozici denně 8:00-22:00 hod.

Poradíme vám jak ošetřit dřevo

11 výdejních míst v České republice

Množstevní slevy pro věrné zákazníky

Speciální rabaty pro firmy a živnostníky

Ověřený zákazník před 2 měsíci

Rychlost dodání a kvalita výrobku.

Ověřený zákazník před 4 měsíci

Mohl jsem si vyzvednou v době kdy jsem měl čas.

Ověřený zákazník před 6 měsíci

Rychlost
Odborné poradenstvi

Nahoru

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

© 2024 levne-barvy-laky.cz - Všechna práva vyhrazena